Prof. Dr. Bahar Gökler'e Uluslararası Bilim İnsanı Ödülü

Psikoloji Bölümümüz Yarı-Zamanlı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahar Gökler Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Uluslararası Bilim İnsanı Ödülü’nü Aldı

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dr. Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim İnsanı Ödülü’ne (American Academy of Child and Adolescent Psychiatry Ülkü Ülgür, MD., International Scholar Award) bu yılProf. Dr. Bahar Gökler layık görüldü. Prof.Dr. Gökler’e ödülü, Akademi’nin 24-29 Ekim 2016 tarihlerinde ABD’nin New York kentinde düzenlenen 63’üncü yıllık toplantısında başkan Gregory K. Fritz tarafından sunuldu. 

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’nin ilk uluslararası ödülü olan ve iki yılda bir verilen "Dr. Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim İnsanı" ödülü, elli yılı aşkın süredir ABD'de çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında çalışmalarını sürdüren ve bu alanda uluslararası bir lider olarak tanınan Dr. Ülkü Ülgür öncülüğünde başlatılmıştır. Ödül, dünyanın çeşitli ülkelerinde çocuk ve ergen ruh sağlığı alanına önemli katkılar sağlamış olan çocuk ve ergen psikiyatristlerini tanımak ve onurlandırmak amacını taşımaktadır.

"Çocuk psikiyatrisinde örnek alınacak uluslararası bir lider" olarak bu yılki ödüle layık görülen Prof. Dr. Bahar Gökler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesidir ve 1995-2011 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüştür. Türkiye’de çocuk ve ergen psikiyatrisinin ayrı bir uzmanlık alanı olarak tanınması ve üniversitelerde özerk bir anabilim dalı haline gelmesine öncülük etmiştir. Ülkemizde Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Yeterlilik Kurulu’nun kurulmasını sağlamış ve Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Yeterlilik Kurulu’nun ve bu kurula bağlı Eğitim Komisyonu’nun iki dönem başkanlığını yapmıştır.

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği (eski adıyla Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği) kurucu üyesidir ve iki dönem başkanlığını yürütmüştür. Ülkemizde çocuk ve ergen psikiyatrisi alanındaki tek süreli bilimsel yayın olan ve 20 yıl boyunca editörlüğünü yapmış olduğu Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi’nin onursal yayın yönetmeni olarak anılmaktadır. Türk Tabipler Birliği Onur Kurulu üyeliği bulunan Prof.Dr. Bahar Gökler, iki dönem boyunca Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi / Psikoterapisi Birimi’nin Türkiye temsilciliğini yürütmüştür. Türkiye Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ve Ankara Psikodrama Derneği gibi çeşitli meslek örgütlerinde başkanlık yapmaktadır. Ulusal çocuk ruh sağlığı politikalarının geliştirilmesinde önemli katkıları olan Prof. Dr. Gökler, çocuk, ergen ve aile ruh sağlığı alanlarında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yönelik eğitim, danışmanlık ve süpervizyon çalışmalarında bulunmuştur. Yine, çeşitli üniversiteler, kurum ve kuruluşlarda çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellere koruyucu ve sağaltıcı ruh sağlığı konusunda eğitim ve süpervizyon vermiştir. 

Salı, 8 Kasım, 2016 (Tüm gün)